porady jak zorganizować zabawy dla dzieci - konin, łódź, poznań

co wziąć pod uwagę, planując zabawy dla dzieci podczas imprez?

poznaj podstawowe 3 aspekty, którymi kierujemy się organizując każdą imprezę dla dzieci.

 

dla większości dzieci impreza jest nie lada atrakcją, spotykają się podczas niej z rówieśnikami i wspólnie spędzają czas. animator zajmujący czas podczas imprezy ma za zadanie dostarczyć pociechom dodatkowych atrakcji, zorganizować zabawy i gry, o których będą potem opowiadać w domu, a nawet wspólnie z rodzicami się bawić. planując zabawy dla dzieci, należy wziąć pod uwagę kilka aspektów, które zagwarantują niezapomnianą zabawę, zastanawiasz się jakie? zapraszamy do tekstu poniżej:

1. wiek - to on decyduje o tym, jak zaplanujesz udaną imprezę.

inne zabawy będą atrakcją dla trzy - czy czterolatków, inne dla sześciolatków. nasi animatorzy świetnie znają różne zabawy i gry, które doskonale zajmują dzieciaki w różnym wieku i są dla nich prawdziwą atrakcją. planując całą imprezę, zawsze musisz wziąć pod uwagę możliwości, jakimi dysponuje dane miejsce. inaczej zorganizujesz gry w świetlicy, czy bawialni, a zupełnie inaczej te, które odbędą się na świeżym powietrzu. wiek dziecka wiąże się też na ogół z jego sprawnością i możliwościami, które również musisz wziąć pod uwagę, układając plan zabaw. wiadomo, że trzylatki nie będą umiały dobrze bawić się podczas gier, dla sześcioletnich szkrabów, a nawet ich opanować. odwrotnie pociechy, które chodzą do pierwszych klas, na pewno nie będą chciały bawić się w „dziecinne” zabawy dla czterolatków, jednak jeżeli masz dzieci, na pewno o tym wiesz.

musisz pamiętać, że dzieci w różnym wieku cechuje różna umiejętność zabawy w grupie, o ile dzieci w wieku wczesnoszkolnym nie mają z tym problemów i będą współpracować z osobą prowadzącą zabawę, to te mniejsze mogą zupełnie nie mieć ochoty na wspólne gry i wymagają więcej uwagi, a Ty musisz wtedy dołożyć starań, aby je czymś zainteresować. zabawy muszą być nie tylko interesujące, ale i bezpieczne dla dzieci, niezależnie od tego ile mają one lat. :)

2. ciało i umysł, czyli różne rodzaje aktywności - każde dziecko jest inne, wiesz, o tym jeżeli jesteś mamą, lub tatą, albo jeżeli zajmujesz się maluchami.

jedne dzieci mają większe zdolności manualne i znacznie lepiej radzą sobie z układaniem klocków, drugie są szybsze i zatrzymanie ich w miejscu na dłużej niż chwilę jest nie lada wyzwaniem, z kolei jeszcze inne świetnie radzą sobie z matematyką i bez problemu policzą do stu. układając plan zabaw i gier, powinieneś zadbać o to, aby na liście znalazły się zabawy ruchowe, typu zawody, oraz gry, które wymagają pracy umysłowej, np. kalambury, tak by dzieci o różnych zdolnościach mogły się wykazać i zostać docenione, a przede wszystkim, aby każde z nich świetnie się bawiło.

układanie planu imprezy tak, by zawody odbywały się na przemian z łamigłówkami, pozwoli każdemu dziecku odpocząć i bawić się do samego końca imprezy. pamiętaj, że dzieci to wulkan energii i zapewne znacznie prędzej sam się zmęczysz niż padną Twoje pociechy. zorganizowanie różnych gier umysłowych i fizycznych pozwala zaangażować wszystkie zmysły dzieci, pobudzić ich ciało i umysł, oraz dać upust ich energii.

3. zainteresowania - to ich znajomość pozwala osobie organizującej czas dzieci na imprezach, jeszcze lepiej dopasować zabawy i gry, tak by sprawiły dzieciom maksymalną frajdę.

co prawda bardzo ciężko jest, aby wszystkie dzieci interesowały się tym samym, chyba że organizujemy imprezę dla drużyny piłkarskiej lub grupy tanecznej, wtedy zadanie jest proste. jest jednak kilka uniwersalnych atrakcji, które zaciekawią wszystkie dzieci. maluchy kochają przebieranki, dlatego, podczas malowania twarzy, kiedy będą mogły wcielić się w ulubione postaci z ich bajek, czy komiksów, będą wniebowzięte. znając zainteresowania maluchów, możesz do grafika imprezy włączyć np. pokazy, czy różnego rodzaju warsztaty, lub zlecić to zadanie profesjonalnej firmie, jak nasza, która załatwi za Ciebie wszystkie formalności i zaoszczędzi Twój cenny czas.

magik, pokazy tańca, czy wspólne śpiewanie piosenek z pewnością zaciekawi niemal wszystkie dzieci i zrobią na nich niemałe wrażenie, a być może nawet zaszczepi w nich nowe pasje. animator może również próbować różnych niekonwencjonalnych rozwiązań, ponieważ dzieci interesuje wszystko, co nowe i nieznane, a ich ciekawość jest dobrą motywacją i zachętą do działania. dzieci lubią się sprawdzać i próbować nowych rzeczy, rzucanie do celu, nauka żonglowania, wszystko to ciekawi maluchy głodne wiedzy i świata. pamiętaj o tym, aby zaplanować więcej zabaw niż mniej, zawsze lepiej po prostu nie wykorzystać jakiegoś pomysłu, niż wymyślać naprędce atrakcję, która będzie miała zająć milusińskim czas do końca imprezy. weź pod uwagę to, że dzieci mogą być też krnąbrne i nie chcieć realizować jakiegoś Twojego pomysłu, lepiej zatem mieć kilka awaryjnych zajęć w zanadrzu.

wymyślanie gier dla dzieci, nie jest takie proste, jak mogłoby się wydawać, jeżeli tylko masz ochotę, spróbuj swoich sił, jeżeli jednak nie masz czasu i możliwości się wykazać, zdaj się na fachowy zespół animatorów, który służąc doświadczeniem, zdobytym na setkach fantastycznych imprez, zorganizuje niezapomniane atrakcje dla Twoich pociech i ich kolegów i koleżanek.

Kategoria wpisu: 

Podziel się

Google+