Warsztaty EKO – ekologia, natura, otaczająca nas fauna i flora codziennie jest narażona na negatywną działalność człowieka, a jednocześnie wielu z nas chce pomóc otaczającej nas przyrodzie. Co zrobić by pozostawić naszym dzieciom czystą planetę? Warto zacząć od siebie, od przyjęcia pewnych nawyków, które w perspektywie czasu przyniosą odpowiednie efekty. Może nawet zauważą je otaczający nas ludzie i wdrożą pewne zasady w swoim życiu. Przygotowaliśmy szereg eko-warsztatów, które można zorganizować w każdej grupie wiekowej. Uczulają na pewne problemy, zwiększają wrażliwość, a przede wszystkim uczą jak powinniśmy dbać o środowisko naturalne.
- Sadzenie ROŚLINEK
Każdy z nas zna dobroczynne działanie roślin w domu. Rośliny działają na nas kojąco i powodują poprawę samopoczucia. Niestety w codziennym życiu coraz rzadziej mamy okazję obcować z naturą. Taką namiastką może być nasze sadzenie roślinek. To świetna zabawa integrująca rodziców z dziećmi. Oprócz zasadzenia roślinki zadaniem naszych uczestników, zwykle jest również ozdobne wykonanie doniczki. Aby udekorować doniczkę nasi uczestnicy mają do dyspozycji wiele rożnych materiałów jak – wstążki, cekiny, naklejki, papier kolorowy oraz klej. Dobór roślinek odbywa się w zależności od rodzaju eventu.
- Las W SŁOIKU
Rośliny to nieodłączna cześć naszego świata. Właśnie część tego świata roślinnego możemy sobie przenieść do domu, wykonując las w słoiku. Dzięki zachodzącej w słoiku fotosyntezie nasz mały las tworzy samowystarczalny ekosystem. Na dno słoika wsypujemy keramzyt, grys i ziemię, następnie sadzimy roślinki. Zwykle są to paprocie, sukulenty, mech oraz bluszcz. Taki samodzielnie wykonany słoik jest świetnym dodatkiem pasującym do niemal każdego wnętrza. Dzięki temu, że nie potrzebuje zbyt wiele naszej opieki, świetnie sprawdzi się również w dziecięcym pokoju.
- Malowanie EKO TOREB
Torby, torebki, woreczki bawełniane coraz bardziej wypierają foliówki podczas zakupów. To bardzo dobry trend dzięki któremu dbamy o nasze środowisko. Unikatową eko-torbę tworzymy poprzez naniesienie na nią dowolnie wymyślonej grafiki, oddającej nasz nastrój oraz podejście do życia. Pomocne w tym działaniu będą szablony, farby oraz specjalne mazaki do tkanin. Warsztaty tworzenia eko-toreb to atrakcja, której efektem możemy cieszyć się przy codziennym użytkowaniu.
- Robaczki Z WYTŁACZANKI
Warsztaty głównie skierowane do dzieci. Zupełnie niepozorna wytłaczanka do jajek daje duże możliwości kreatywnej zabawy. Uczestnicy naszych warsztatów przy pomocy farb, kolorowego papieru i kleju stworzą gąsienice, pająki, pszczółki czy biedronki. Zabawa, w której radzą sobie nawet najmłodsi uczestnicy eventów.
- Domki DLA POŻYTECZNYCH OWADÓW
Z roku na rok w przestrzeni miejskiej zmniejsza się ilość pożytecznych owadów. Zwiększa się na szczęście nasza świadomość jak ważne są pożyteczne owady takie jak pszczoły, biedronki czy motyle. Aby poprawić im możliwość bezpiecznego schronienia, na naszych warsztatach budować będziemy domki. W ruch pójdą wkrętarki, młotki, gwoździe oraz tackery. Wnętrze hoteliku wypełniamy drewnem, w którym są otwory. Domki stawiamy na świeżym powietrzu zwłaszcza kiedy gdy owady składają jaja. Często taki domek staje się miejscem narodzin pożytecznych owadów. Jest to istotne gdyż w zimie podczas mrozów wiele owadów w tym pszczół i trzmieli po prostu ginie, dlatego ważne jest by miały one miejsce schronienia. Latem domki natomiast umożliwiają owadom nocleg i schronienie, choćby przed deszczem czy innymi niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi. Jesienią zaś owady mogą w nich przezimować. Warsztaty domków dla pożytecznych owadów to świetna zabawa dla dorosłych jak i dzieci.
- Domki DLA PTAKÓW / KARMNIKI
Budowanie budek lęgowych dla ptaków oraz karmników to świetny element eventu kiedy jego uczestnikom chcemy nieco przybliżyć temat dbania o przyrodę. Ptaki które widujemy w naszych ogrodach, parkach i miastach w okresie lęgowym poszukują miejsc na złożenie jaj i wychowanie piskląt. Niektóre z nich poszukują naturalnych dziupli w starych pniach drzew – tych z kolei praktycznie brak. Dlatego warto stworzyć naszym skrzydlatym przyjaciołom warunki imitujące naturalną dziuplę – takie zadanie spełni dobrze przygotowana budka lęgowa. Kolejnym aspektem dbania o naszych ptasich przyjaciół jest budowa karmników. Są one szczególnie pożądane zimą. Ponadto dokarmianie ptaków w przydomowym karmniku pozwala na obcowanie z przyrodą. Podczas naszych warsztatów budowania domków dla ptaków i karmników uczestnicy korzystają z gotowych elementów, łącząc je w odpowiedni sposób ze sobą. Bez użycia młotka czy tackera się nie obędzie. Dodatkową atrakcją zwłaszcza dla dzieci będzie możliwość pomalowania takiej małej budowli. Świetna atrakcja, którą można przeprowadzić w grupach jak i indywidualnie.