Nasz kanał na YouTube

Agencja eventowa Endorfins.pl > Klient indywidualny  > Mikołajki – czyli nasza ukochana tradycja
odwiedziny św. Mikołaja na imprezach dla dzieci warszawa

Mikołajki – czyli nasza ukochana tradycja

organizacja imprez dla dzieci ze swiętym mikołajem warszawa

Historia św. Mikołaja.

Wszyscy od najmłodszych lat z utęsknieniem czekamy na 6 grudnia.

Ubrany na czerwono, brodaty i uśmiechnięty staruszek, który na saniach zaprzężonych w renifery pędzi przez niebo, żeby zostawić nam w skarpecie prezenty…

Każdy pamięta go na swój sposób i każdy w niego wierzy.

imprezy mikołajkowe z udziałem św. mikołaja w Warszawie - wigilie firmowe

Jaka jest prawdziwa historia tej tradycji?

Zostawianie drobnych prezentów dla dzieci, pod poduszką, w bucie czy też właśnie we wspomnianej skarpecie wzięło się od Świętego Mikołaja, oczywiście – jest to postać legendarna. Miał on być biskupem Miry i żyć mniej więcej około 270 roku naszej ery.

Wsławił się on swoim zaangażowaniem w pomoc ubogim, których ratował, podrzucając anonimowo prezenty – i właśnie tak jest czczony do dzisiaj, jako biskup, który pomagał biednym.

Co ciekawe, do XIX wieku był to na ziemiach polskich nawet dzień wolny od pracy!

Mikołaj pomagał też wiele lat rodzicom w motywowaniu pociech, bo przecież przynosi on prezenty tylko grzecznym dzieciom.

Były to głównie słodycze, drobne zabawki… a dla niegrzecznych, w zależności od regionu, rózga lub worek węgla!

Dlatego warto być miłym. 🙂

organizacja imprez mikołajkowych dla firm w warszawie

Skąd więc Mikołaj z Laponii i renifery?

Przez lata kultura zmieniła postać naszego bohatera. Z biskupiego ubioru został mu tylko przekształcony kształt czapki i kolor czerwony – całą resztę zawdzięczamy kulturze masowej, a głównie Coca-Coli, która spopularyzowała ten wizerunek, używając go od 1930 roku, w świątecznym okresie.

W połączeniu z legendami z krajów anglosaskich, spowodowało to powstanie przekonania, że Mikołaj żyje właśnie w Laponii, lub na biegunie północnym, porusza się więc oczywiście saniami zaprzęgniętymi w renifery, a w produkcji prezentów pomagają mu elfy…

Taki jest najpopularniejszy obraz. Każdy zna przecież Rudolfa!

A kiedy Mikołaj powinien przynosić prezenty?

Według tradycji 6 grudnia oczywiście i przy tym zostańmy – ale warto też wiedzieć co nieco o zwyczajach jakie panują gdzie indziej…

Bo np. w niektórych rejonach Polski, głównie na zachodzie i północy Mikołaj jest tak zapracowany, że przynosi prezenty dwa razy, zarówno 6 grudnia i w Wigilię!

Z kolei w pozostałych rejonach na Boże Narodzenie przynoszą prezenty Dzieciątko, Gwiazdor, Aniołek, Gwiazdka, a nawet Krasnoludki. 🙂

organizacja wigili firmowych z mikołajem warszawa

A jak wygląda historia i postać Mikołaja w innych krajach?

1. W Rosji nazywa się go Dziadkiem Mrozem i rozdaje prezenty wraz ze Śnieżynką.

2. We Francji zwyczaj istniał już w XII wieku i może on właśnie zapoczątkował obecny, gdyż wtedy zakonnice 6 grudnia roznosiły prezenty i zostawiały pod drzwiami dzieciom w biednych domach.

3. W Holandii nosi imię Sinterklaas, przypływa na statku z Hiszpanii i rozdaje prezenty od 15 listopada, aż do 5 grudnia, podróżując po kraju. Jest on wzorowany na postaci legendarnego biskupa, z kolei komercyjny odpowiednik, podobny do tego z Coca-Coli nazywa się Kerstman i zostawia podarki pod choinką.

4. W Hiszpanii z kolei… Św. Mikołaj nie przynosi prezentów w ogóle! Tylko 3 Królowie.

5. Święty dotarł nawet do Chin, gdzie mówią na niego „Staruszek Bożonarodzeniowy”.

6. W Belgii przychodzi najpierw 4 grudnia sprawdzić jak się dzieci sprawowały… a potem 6 już z prezentami! Tylko trzeba naszykować sianko i marchewki dla osiołków i buty na prezenty. Dla niegrzecznych rózga!

7. W Danii Julemand przynosi podarki tylko w Wigilię, a wszyscy obdarowują się drobnymi prezentami i pączkami!

8. W Niemczech i we Włoszech przynosi prezenty czarownica! Nazywa się Frau Berta lub Befana.

9. Zdecydowanie najciekawszy jest Islandzki Mikołaj – a właściwie cała ich grupa, gdyż jest ich 13!

Od 12 do 24 grudnia każdego dnia, mali świąteczni chłopcy, potomkowie trolli zostawiają w różnych miejscach prezenty grzecznym dzieciom… a pozostałym podrzucają zgniłego kartofla!

Trzeba być przez cały rok bardzo dobrym, bo trolle mogą być naprawę nieznośne, jeden z nich męczy owcze, które są głównym źródłem mięsa na wyspie, kolejny spija piankę z mleka, jeszcze inny kradnie jedzenie z patelni, wylizuje łyżki, kiedy nikt nie patrzy, a nawet zjada świeczki…

Więc warto być grzecznym!

Jest to wspaniały zwyczaj, szczególnie gdy polega on w szkołach i przedszkolach na wzajemnym przygotowywaniu dla innych drobnych podarków i powinniśmy go pielęgnować.

organizacja-imprez-mikołajkowych-dla-firm-dzieci-wigilia-firmowa-warszawa

Ciekawostka!

Do Świętego, dzieci mają możliwość wysłać prawdziwy list ze swoimi życzeniami – są 3 adresy urzędów pocztowych, w Kanadzie, Finlandii i Norwegii – które przekazują Mikołajowi listy napisane do niego. Także do dzieła…

Adres św. Mikołaja w Laponii:

Santa Claus
Arctic Circle 96930
Rovaniemi
Finlandia

Kto wie, może właśnie w tym roku wszystkie życzenia się spełnią. 🙂

Trzeba tylko spróbować.

Jeśli powyższe informację Cię zaciekawiły – zapraszamy do skorzystania z naszych usług – jeśli szukasz firmy, która zajmują się kompleksową organizacją eventów świątecznych dla firm, jesteś pod najlepszym adresem! Poznaj naszą ofertę już dziś! 🙂

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.