Nasz kanał na YouTube

biuro@endorfins.pl

szybki kontakt: +48 798 188 155

Agencja eventowa Endorfins.pl > Klient firmowy  > Kim jest animator?
animator imprez dla dzieci warszawa - organizacja imprez i eventow dla dzieci

Kim jest animator?

prowadzenie imprez dla dzieci - imprezy firmowe, rodzinne- konferansjerka warszawa

Więcej niż zawód.

Często widzimy ich na różnych eventach, bawiących się z dziećmi. Często sami nimi jesteśmy. Wydaje się, patrząc z boku, że to praca bardzo przyjemna i łatwa, że to wręcz zabawa.

animatorki imprez dziecięcych podczas animacji komunijnych - warszawa, poznań, konin

Jak jest naprawdę?

Żeby odpowiedzieć sobie na to pytanie, zastanówmy się najpierw kim rzeczywiście jest animator.

Pochodzenie słowa jest oczywiście z łaciny – od „animo” czyli ożywiać, pobudzać. To po prostu osoba, która ma wskazywać ciekawy sposób, na spędzanie wolnego czasu. Ma budzić zainteresowania i inspirować. Zarówno młodszych jak i starszych, zależy od sytuacji – lecz w przypadku dzieci, to zadanie jest szczególnie odpowiedzialne.

Dobry animator to skarb, bardzo cenny dla firmy eventowej i dla rodziców, bo kiedy dziecko wraca z takich zajęć, uśmiechnięte i opowiada z przejęciem o tym, czego dziś się w ciekawy sposób nauczyli i jak się bawili – to jest znak, że ta osoba jest profesjonalistą.

Jednak nie jest to umiejętność, którą prosto zdobyć, z książki, jak matematykę – to swego rodzaju talent. Oczywiście, można go rozwijać i doskonalić, ale to trzeba czuć w sobie.

organizacja imprez dla dzieci z animatorem - animacje dla dzieci warszawa

Jakie są największe wyzwania dla animatora?

1. Dzieci mają różne zainteresowania.

To jedna z podstawowych spraw – dobry animator zawsze najpierw przeprowadzi mały wywiad z rodzicami/nauczycielami, na temat zainteresowań i temperamentów pociech. Różnice są nawet w postaciach z bajek, jakie lubią, czy w ich ulubionych zabawach, ale to wszystko jest istotne i wszystko trzeba wiedzieć, żeby przeprowadzić dobre zajęcia.

2. Musi zawsze tryskać pozytywną energią!

To prawda – wydaje się to proste, żeby być zawsze uśmiechniętym, ale zwróćmy uwagę na ludzi dookoła, mało kto się uśmiecha na co dzień w pracy, a każdy ma prawo mieć gorszy dzień. Ale nie animator! On musi być zawsze radosny, bo dzieci łatwo poznają, jakim ktoś jest człowiekiem i obdarzają sympatią tylko tych, którzy są pozytywni.

3. Musi mieć „wyczucie” i instynkt dobrego wychowawcy.

Dzieci to bardzo wdzięczna i jednocześnie wymagająca publiczność. Będą uwielbiać osobę, która się z nimi bawi, ale jednocześnie musi ona bardzo dbać o to, by tempo zabawy i obdarzanie zainteresowaniem poszczególnych uczestników rozegrać sprawiedliwie dla wszystkich, tak żeby każdy bawił się dobrze. Szczególnie ważne jest tutaj „dobre oko”, które pozwala wychwycić drobne cienie na twarzach najmłodszych i natychmiast na nie zareagować.

4. Musi mieć autorytet.

I nie znaczy to tutaj, że ma mieć 2 metry wzrostu i brodę Świętego Mikołaja, bo często widzi się, jak dzieci „wchodzą na głowę” wychowawcom, którzy może wyglądem budzą respekt, ale w środku nie są pewni siebie.

Nasze pociechy są bardzo spostrzegawcze i żeby zdobyć ich posłuch, trzeba być prawdziwie pewnym siebie i przede wszystkim spójnym i prawdomównym.

Nie wolno używać „drobnych kłamstw” żeby wytłumaczyć niektóre sprawy „na szybko”, bo jeśli potem o nich zapomnimy i udzielimy innej odpowiedzi, maluchy od razu to wychwycą.

Dzieci są bardzo wrażliwe pod tym kątem, dlatego trzeba być spójnym i pilnować tego co mówimy. To bardzo pouczające również dla animatora.

5. Animator musi się ciągle rozwijać!

To jednocześnie wielka zaleta i bardzo duże wyzwanie. Ciągle szukamy nowych zabaw, nowych sposobów na rozbawienie najmłodszych, uczymy się nowych języków, trenujemy… a to wszystko, często jest postrzegane jako nie wymagające najmniejszego wysiłku, przez ludzi patrzących z boku.

To jest nawet całkiem spore wyzwanie pod kątem sprawności fizycznej, bo często 8-10 godzin spędzonych na zabawach na wolnym powietrzu, to naprawdę niezły trening!

Kto więc może zostać animatorem?

Ty! Każdy tak naprawdę, kto czytając powyższe 5 punktów, uznał „To wcale nie takie trudne”.

Przede wszystkim osoby komunikatywne, które łatwo nawiązują kontakt z drugimi i mają w sobie naturalną charyzmę i chęć do stałego rozwoju. Trzeba być również cierpliwym, uśmiechniętym i przede wszystkim – lubić dzieci i lubić się bawić!

To wystarczy, reszty można się nauczyć.

animatorka-zabaw-dla-dzieci-warszawa-konin-łódź

Czy warto?

Zdecydowanie tak. Przede wszystkim, jest to praca, która staje się coraz bardziej potrzebna. Jest duże zapotrzebowanie na prawdziwych animatorów. Można też poznać różne ciekawe rejony świata i Polski, oraz oczywiście ciekawych ludzi. A przede wszystkim – nie ma nic lepszego, od łez wzruszenia i laurek, wręczanych przez dzieci pod koniec wyjazdu, w podziękowaniu za dobrą zabawę. Czasem dzwonią, lub podchodzą też rodzice, z gratulacjami i zapewnieniami, że na pewno przyjadą jeszcze raz właśnie tutaj – ze względu na animatorów właśnie, którzy dali ich dziecku taką radość i pomogli tak dobrze spędzić czas. To jest zdecydowanie najlepsza nagroda.

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.